Planeringsskopa Superior

Siljums Planeringsskopa Superior är konstruerad med låg rygg och lång botten vilket innebär att föraren ser skäret vid planeringsarbetet. Skopan är anpassad för krävande arbeten.

Kategorier: , Taggar: , ,

Beskrivning

Fördelar med Planeringsskopa Superior:

  • Skopans bakkant är rak.
  • Skopans rygg är låg och har lång botten.
  • Skopan är en ”Hardox® in my body” produkt. Den har till exempel Hardox® 450 i bottenplåten.
  • Botten och slitribban på gaveln är Hardox® 450 medan slitribbor under botten och skärstål är i 500 brinell.
  • Planeringsskopa Superior är utrustad med slitageplåt på sidogavelns spets.
  • Skopans egenskaper innebär att den är slittålig.
  • Skopan levereras antingen med tandade skär eller slätskär.
  • Den är svensktillverkad och CE-märkt.
  • Produkten levereras pulverlackad i RAL 7015.
  • Skopan är tack vare sin konstruktion är enkel att använda och ger bra sikt.

Tekniska data

Storlek:1,85 m32,0 m32,15 m32,15 m3
(Norge-utförande)
Bredd (mm)2700285030502850
Djup (mm)1500150015001700
Höjd (mm)800800800800
Bottenplåt (mm)10161616
Slitribb (mm)15151515
Basskär (mm)25303030
RedskapsfästeStora BMStora BMStora BMStora BM
Vikt (kg)1020127014601560

Med reservation för felskrivningar och produktändringar.