Planeringsskopa Superior

Siljums Planeringsskopa Superior är konstruerad med låg rygg och lång botten vilket innebär att föraren ser skäret vid planeringsarbetet. Skopan är anpassad för krävande arbeten.

Beskrivning

Fördelar med Planeringsskopa Superior:

  • Skopans bakkant är rak.
  • Skopans rygg är låg och har lång botten.
  • Skopan är en ”Hardox® in my body” produkt. Den har till exempel Hardox® 450 i bottenplåten.
  • Botten och slitribban på gaveln är Hardox® 450 medan slitribbor under botten och skärstål är i 500 brinell.
  • Planeringsskopa Superior är utrustad med slitageplåt på sidogavelns spets.
  • Skopans egenskaper innebär att den är slittålig.
  • Skopan levereras antingen med tandade skär eller slätskär.
  • Den är svensktillverkad och CE-märkt.
  • Produkten levereras pulverlackad i RAL 7015.
  • Skopan är tack vare sin konstruktion är enkel att använda och ger bra sikt.

Tekniska data

Storlek:1,85 m32,0 m32,15 m32,15 m3
(Norge-utförande)
Bredd (mm)2700285030502850
Djup (mm)1500150015001700
Höjd (mm)800800800800
Bottenplåt (mm)10161616
Slitribb (mm)15151515
Basskär (mm)25303030
RedskapsfästeStora BMStora BMStora BMStora BM
Vikt (kg)1020127014601560

Med reservation för felskrivningar och produktändringar.

Shopping Basket
);